top of page
  • Yazarın fotoğrafıdilaraguner

Konfor Alanının Ötesine Geçmek

“En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.”

Lao Tzu


Hepimizin konfor alanları vardır hayatta. Kiminin evi, kiminin işi, kiminin ilişkisi... Kendimizi güvende ve rahat hissettiğimiz herhangi bir alan, konfor alanımız olabilir. Hayatımızın bir kısmı ise bu alanları inşa etmekle geçer. Peki konfor alanının dışına çıktığımızda bizi ne bekler? Yenilik, gelişmek ve büyümek... Cesaret ve merakla, konfor alanlarımızı esnetmek, değiştirmek ya da kimi zaman yıkıp yeniden inşa etmek gelişmemizi sağlar.

Belki sizlerin de konfor alanınızın sınırlarını merak ettiğiniz ve alanınızı esnettiğiniz zamanlar olmuştur. Ya da konfor alanınızı yıkıp yeniden inşa ettiğiniz bir dönem... O zamanlar kendinizi nasıl hissettiğinizi hatırlıyor musunuz?

Örneğin; ben, bir karar verip benim için konfor alanı olan evimden ve şehrimden taşındım. Şimdi yeni konfor alanımı inşa ederken, kendi sınırlarımı keşfetmenin tadını çıkarıyorum. Kendimi daha taze ve daha güçlü hissediyorum. İnsanın, ara sıra kendi sınırlarını denemesi, kendi güçlü yanlarını daha iyi görebilmesini de beraberinde getiriyor. O yüzden, biraz merak biraz da cesaretle atılan küçük bir adım, insanın kendini tanıması ve sınırlarını keşfetmesi için yeterli bir başlangıç oluyor. Örneğin; bu adım sizin için, ne zamandır denemek istediğiniz, ama bir türlü cesaret edemediğiniz bir aktiviteyi yapmak da olabilir. Ya da gidip görmek istediğiniz bir yeri tek başınıza gezmeye karar vermek… Kim bilir?

Ünlü Çinli Filozof Lao Tzu’nun dediği gibi: “En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” Siz yeter ki adım atmaya hazır olun, nasıl olsa yol önünüzde devam ediyor.

Kendi sınırlarını keşfetmek için kollarını sıvayan, konfor alanını esnetmeye karar veren, alanın dışına adım atan ve hatta alanını yıkıp yeniden inşa etmeye çaba gösteren herkese bol şans diliyorum!56 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page